Lézeres körömgomba kezelés
Mi a körömgomba?
A körömgomba (onychomycosis) okozója az esetek több, mint kétharmadában a Trichophyton rubrum gomba, egy mikroszkopikus méretű organizmus, melynek elszaporodását a meleg és nedves környezet nagymértékben elősegíti. Hogyan kerül be a körömgomba a szervezetbe? A gomba a felhám apró, szinte láthatatlan sebein át kerül be a szervezetbe, vagy a köröm és a körömágy közti réseken, ha pedig már bekerült, akkor kiirtani roppant nehéz, mert a köröm sajnos maga is védőréteget von a burjánzó gombák köré.
Mi okozza a körömgombát?
A körömgomba kialakulásának – az egyéni hajlam mellett – minden olyan tényező kedvez, ami a bőr természetes védekezőképességét segítő baktériumflóra egyensúlyát felborítja:
- az immunrendszer betegsége, amelyek a szervezetet legyengítve könnyebbé teszik a fertőzés bejutását a körömbe, mint pl. a cukorbetegség;
- a köröm gombás megfertőződését kiválthatja a már meglévő egészségügyi elváltozás pl. a pikkelysömör megléte, amely a körömlemez megbontását okozza, ezzel is növelve a felülfertőződés veszélyét;
- az alsó végtagi keringési zavarok kiemelt rizikófaktort jelentenek;
- akárcsak a fokozott lábizzadás;
- fentieken túlmenően a bőrt érő egyes traumák, a manikűr/pedikűr okozta hámsérülések;
- a tartós, pl. munkahelyi előírások miatti zárt cipő hosszantartó viselése; (pl. túl szoros, műszálas, nem szellőző lábbeli);
- valamint bizonyos gyógyszerek (pl. antibiotikumok, szteroidok, citosztatikumok) szedése;
- a termálfürdők rendszeres látogatása, ahol a fürdőzés mellett közös zuhanyozót használunk a többi vendéggel;
- de aggodalmas a közös törölköző vagy a közös papucs használata is.
Hogyan ismerjük fel a körömgombát?
A körömgomba több típusban létezik, ezért a megjelenése is sokféle lehet.
DE: általánosságban elmondhatjuk, hogy ha a köröm megvastagodik, eldeformálódik, elszíneződik, törmelékessé válik sárga vagy zöld elszíneződéssel, akkor joggal gyanakodhatunk, hogy körömgombával állunk szemben.
Az ilyen problémákra nyújt tökéletes megoldást a lézeres körömgomba eltávolítás.
A fertőzött köröm nehezen vágható, esetleg elválik a körömágytól. Előfordulhat az is, hogy az ujjbegyek fájdalmassá válnak, a gombás ujj és köröm pedig kellemetlen szagot is áraszthat. Fontos tudnunk, hogy a körömgomba nem múlik el magától, és az orvosi beavatkozás hiányában súlyosbodhatnak a tünetek, aminek következtében az addig egészséges körmök is megfertőződhetnek! Emiatt a lézeres körömgomba kezelést semmiképpen sem érdemes halogatni.
Milyen körömgomba fajták léteznek?
Az egyes körömgomba típusok más-más megjelenéssel bírnak.
Disztális típusú körömgombáról beszélünk, ha a fertőzés a köröm szabad széle felől terjed a körömágy felé, ezt a típusú fertőzést a legtöbbször valamilyen fonalas gomba okozza.
Candida gomba fertőzésről beszélünk, ha a fertőzés a körömágy gyulladását követően a köröm széle felé indul el, amelyet a legtöbbször sarjadzó gombák okoznak.
Előfordul, hogy odafigyelés hiányában - vagy a beteg mozgásképtelensége miatt - a gombás fertőzés a teljes körömlemezt érinti, akkor az egész köröm egy egységes, megvastagodott szaru masszává válik.
A lézeres körömgomba eltávolítás segítségével bármely típusú körömgomba kezelhető, de a körömgomba típusának meghatározásához szakember és a konzultáció során levett minta szakszerű megvizsgálása szükséges.
A körömgomba súlyosan fertőző!
Fontos tudni, hogy a körömgomba súlyosan fertőző, a fertőzött személlyel, környezettel való érintkezést követően a gombaspórák hónapokig fertőzőképesek maradnak a cipőben, nem megfelelően tisztított zokniban, fürdőhelyiségekben, szőnyegekben.
Ezen okok miatt a körömgomba négyszer olyan gyakran jelentkezik a lábujjak körmén, mint a kéz ujjain. A betegség a tapasztalatok szerint kétszer gyakoribb férfiak, mint nők esetében, és a kor előrehaladtával növekszik a fertőzési hajlam. A gombásan fertőzött köröm ráadásul a bőr továbbfertőződését, rosszabb esetekben pedig olyan betegségeket is okozhat, mint pl. az ekcéma, az orbánc, vagy a nyirok- és visszérgyulladás.
Hogyan szabadulhatunk meg a körömgombától?!
A körömgomba otthoni kezeléséről - amit NEM ajánlunk
A körömgombát a legtöbb esetben a kiterjedtsége miatt nem lehet eredményesen otthon kezelni.
Gyakran találkozhatunk a televíziós reklámokban különféle vény nélkül kapható lakokkal, és ecsetelőkkel, de ezek használata a szakorvos által felírt gyógyszerek szedése mellett csak mint kiegészítő kezelés javallott.
Ha Ön diabéteszben szenved, úgy feltétlen ajánljuk szakorvos felkeresését a körömgomba kezelésével kapcsolatosan, hiszen a szájon át szedhető gyógyszerek interakcióba léphetnek más, a cukorbetegségekre szedett gyógyszerekkel, ezért fontos a komplikációk megelőzése érdekében a vizsgálatokon való személyes részvétel, és a laborvizsgálatok elvégzése.
Ha felmerül a körömgomba gyanúja, akkor az első lépés minden esetben az orvosi konzultáció.
Ugyanis nem minden körömgomba, ami annak látszik!
A pontos diagnózis felállítása érdekében szükség van a körömből, vagy a köröm alól vett minta laboratóriumi tenyésztésére. A mintavétel már a konzultáció során megtörténik, a tenyésztés pedig pontosan képes meghatározni a gombafajt, mely alapján kialakítható a körömgomba kezelésének leginkább célravezető terápiás módszere.
Hogyan kezelhető a körömgomba a lézeres körömgomba eltávolítás segítségével?
A lézeres körömgomba eltávolítás nem jár a gyógyszereknél megismert mellékhatásokkal, gyorsan, és hatékonyan, fájdalommentesen kezeli a gomba különböző típusait is. A lézeres körömgombakezelés akkor hatásos, ha a páciens már azelőtt megjelenik a kezelésen, hogy a köröm túlságosan megvastagodna. Extrém köröm megvastagodás esetén ugyanis akár még a körömlevétel is felmerülhet - a sikeres körömgomba eltávolítás érdekében.
Amennyiben a diagnózis alapján egyértelművé válik, hogy a beteg köröm gyógyítható lézerrel, a kezelőorvos a második találkozáskor megkezdi a YAG lézeres terápiát. A kezelendő bőrt és körmöt lefertőtlenítjük, majd nagy energiájú lézerfénnyel, sérülés és fájdalom okozása nélkül kezeljük a gombás körmöt és a környező lágyrészt. A körömgomba eltávolítás során a köröm és annak környezete a lézer hatására felmelegszik. A kezelendő terület lézeres megvilágítását addig folytatjuk, amíg kellő energia éri el a körömágyat, amiben a gombatelepek elpusztulnak. Az ismételt lézeres körömgomba kezelés sorozatnak köszönhetően nincs visszafertőződés, az érintett köröm pedig biztonságban regenerálódhat.
Attól függően, hogy hány köröm érintett, a lézeres körömgomba kezelés Budapest belvárosában található rendelőnkben átlagban 15 percig tart.
Esetleges mellékhatások:
A lézeres körömgomba eltávolítás teljesen biztonságos, mellékhatásoktól vagy szövődményektől mentes. A páciensek jelentős része fájdalommentesnek érzi a kezelést, kis meleg csipkedéshez hasonlító érzést tapasztal a lézermegvilágítás során, amely érzés a kezelés végén teljesen megszűnik. Érzéstelenítés az eljárás során nem szükséges. A páciens a kezelést követően azonnal visszatérhet a napi tevékenységéhez, mivel a beavatkozás a napi rutint nem gátolja.
A lézeres körömgomba eltávolítás a garantált gyógyulást jelenti
Lézeres körömgomba kezelés előtt…
- a kezelés előtt az érintett körmökről el kell távolítani a rajtuk lévő lakkot, és dekorációs elemeket;
- nem szabad a körmöket rövidre vágni;
- nem szabad alkalmazni a kezelendő felületen krémeket, ecsetelőket, házi praktikákat.
Lézeres körömgomba kezelés után…
- a visszafertőződés veszélyét elkerülendő, elengedhetetlen a kesztyűk, harisnyák, zoknik, cipők rendszeres fertőtlenítése;
- viseljen jól szellőző, száraz holmit és lehetőség szerint kerülje a nedves, párás, meleg környezetet;
- javasolt szakavatott pedikűrös rendszeres igénybevétele, aki a túl vaskos, deformált körömlemezek elvékonyításával az orvosi kezelést hatékonyabbá, a köröm regenerálódását gyorsabbá teheti;
- az egészséges körömlemez képződésének elősegítése érdekében javasolt köröm-bőr-hajregeneráló vitaminkomplexek kúraszerű fogyasztása néhány hónapon át.
Hány kezelés szükséges a teljes gyógyuláshoz?
A körömgomba kiirtása hosszadalmas folyamat, amely türelmet és nagy odafigyelést igényel mind a páciens, mind a kezelőorvos részéről. A lézeres körömgomba kezelés gyakoriságát – a páciens körmének természetes növekedéséhez igazodva – eleinte általában 1-2 hetente, majd fenntartó kezeléssel 4-6 hetente, a köröm teljes lenövéséig végezzük.
A kéz körmének teljes regenerálódása általában 2-3 hónap, a láb körmöké 4-6 hónap.
A lézeres terápia hatékonysága:
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a körömgombát kezelő hagyományos eljárásokkal – krémekkel, ecsetelőkkel, gyógyszerekkel – szemben a lézeres terápia jóval eredményesebb: a gyógyulás esélye ezzel a módszerrel 80-90%-os.
Lézeres körömgomba kezelés Budapest belvárosában, ahol nyom nélkül eltüntetjük a gombát
Lehetséges a körömgomba gyors eltávolítása?
Ezt a kérdést érdemes kicsit részletezni, hiszen mi számít gyorsnak? A gombák elpusztulása? Az egészséges kinézetű köröm elérése?
A körömgomba gyors eltávolítása a legújabb lézeres technológia segítségével érhető el, azonban a károsodott körömnek idő kell a regenerálódáshoz. Mivel a lábujjkörmök kétszer lassabban nőnek, mint a kéz körmei, így a köröm helyreállásához is több idő kell, a javulás azonban már hamarabb észlelhető. Általában 4-6 kezelés szükséges a körömgomba végleges eltávolítása érdekében, amelyre hetente kerül sor, figyelembe véve a körmök természetes növekedését. Minél hamarabb észleljük és diagnosztizáljuk a problémát, annál hamarabb veheti kezdetét a lézeres körömgomba kezelés, így megelőzhető a köröm többi részének, vagy a szomszédos körmök károsodása. A lézeres körömgomba kezelés önmagában egy gyors beavatkozás, amely során rövid mozdulatokkal irányítja a kezelőorvos a kéziegységet, így mindössze 10-15 percig tart egy köröm esetében (a köröm megvastagodás mértékétől függően).
Miért jobb a lézeres körömgomba kezelés a hagyományos módszereknél?
A helyi ecsetelők, krémek és lakkok csak azokra a gombafonalakra vannak hatással, amelyekkel közvetlenül érintkeznek, így igazából csak szinten tartják a fertőzést, megszüntetni nem fogják. A lézeres körömgomba kezelés vélemények szerint is sokkal hatékonyabb megoldás, hiszen a lézerfény több rétegen is képes keresztülhatolni. A belsőleg alkalmazott, gyógyszeres kezelés számos mellékhatással járhat, míg a lézeres körömgomba eltávolítás maximum pár perces kellemetlenséget okozhat. A megvastagodott köröm vágása, reszelése rengeteg gombát szabadít ki és elősegíti a többi egészséges köröm fertőződését, ezért fontos mihamarabb a körömgomba eltávolítás. A lézeres körömgomba kezelés további nagy előnye, hogy a gomba fajától függetlenül alkalmazható, minden érintett kórokozót elpusztít. Az alkalmankénti lézeres körömgomba kezelés biztosítja, hogy az egészségesen növekvő köröm ne fertőződhessen, miközben a károsodott rész fokozatosan lenő. A lézeres körömgomba kezelés vélemények és visszajelzések alapján is kiváló megoldás a legtöbb körömgombás megbetegedésre.
Keressen meg minket még időben a körömgomba kezeléssel kapcsolatosan, annál is inkább, hogy míg a gyógyszerek csak 1-1 adott típusú gomba ellen hatásosak, addig a lézeres körömgomba eltávolítás az összes körömgomba esetén hatásos!