VÍRUSOS SZEMÖLCS KEZELÉS
A VÍRUSOS SZEMÖLCSÖK

Mi okozza a vírusos szemölcsöt?
A vírusos szemölcsök bőrünkön leggyakrabban a humán papilloma vírus (HPV) nevű kórokozó fertőzése révén alakulnak ki.
A közönséges szemölcs
Leggyakoribb formája a közönséges szemölcs, orvosi nevén verruca vulgaris, mely tipikusan a kéz-és lábujjakon, kézháton 2-5mm átmérőjű, szurkált, tagolt felszínű, tömött tapintatú csomóként jelenik meg. Körömágyban ritkábban jelentkezik, azonban ha megjelennek az nem csak fájdalmas, de a köröm károsodását is okozhatják deformitás és elszíneződés formájában. Közönséges szemölcs nőhet a talpon is, ilyenkor a bőr mélyebb rétegei felé terjed, járáskor nagy fájdalmat okozva. Elhelyezkedésükből adódóan ezen kinövések eltávolítása elengedhetetlen, hiszen akadályozzák a normális, kényelmes járást.
Lapos szemölcs, futószemölcs
A HPV miatt alakul ki a lapos szemölcs is. Bármilyen életkorban, de elsősorban középkorúak nyakán, hónaljában, a mellek alatt szaporodnak el a futószemölcsök, más néven papillomák. Férfi és női nemi szerveken, a húgycső és végbélnyílás körül jelennek meg a jellegzetes 2-3 mm-es, vagy nagyobb bőr színű, fájdalmatlan vírusos szemölcsök , szintén HPV fertőzés következményeként. A fertőzés emberről emberre testi kontaktus útján jön létre, de tárgyakkal is lehetséges.
Uszodaszemölcs
A vírusos szemölcsök egy másik fajtája a molluscum contagiosum, ismertebb nevén az uszodaszemölcs. Nevét arról kapta, hogy leggyakrabban uszodába járó gyermekek törzsén, végtagjain jelentkezik, de felnőtteken is előfordul.
Hogyan alakulnak ki a szemölcsök?
A szemölcsök kialakulásáért felelős vírussal könnyedén kapcsolatba lehet kerülni, azonban az ép bőrszöveten nem képes keresztüljutni. A hám mikrosérülésein át azonban behatolhat a bőrbe, ahol az érintett sejteket megfertőzi és fokozott sokszorozódásra készteti. A felszaporodott sejtek fizikálisan is láthatóvá válnak, ezt a kidudorodást nevezzük szemölcsnek. Amennyiben folyamatos irritációnak (például ruha okozta dörzsölődésnek vagy állandó vakarásnak) van kitéve, úgy a lehámló fertőzött sejtek újabb szemölcsöket tudnak kialakítani, így terjednek a futószemölcsök. Előfordulhat az úgynevezett mozaikosság jelensége is, amikor több szemölcs helyezkedik el szorosan egymás mellett. Ahhoz, hogy sikeres legyen a szemölcs eltávolítás, minden környező darabtól meg kell szabadulni, hiszen akár egyetlen megmaradt példány is visszafertőzheti a megtisztított bőrfelületet. Legyengült immunrendszer esetén (például immunszupresszáns gyógyszerek hatására) szintén gyakori a szemölcsök tömeges megjelenése.

A végtagokon a legvalószínűbb a futószemölcsök megjelenése
Miért fontos a szemölcs eltávolítás?
A legtöbbeknek azért szokott elsődleges cél lenni a HPV szemölcs eltávolítás, mert esetleg rossz helyre nőtt vagy folyamatos irritációnak van kitéve, ezért zavaróak a mindennapokban. Kezelésük valójában azért nagyon fontos, mert a szemölcs elég magas fertőzőképességgel rendelkezik és akár hetek alatt képes megsokszorozni a darabszámát. A kezelési formáknak elég széles spektruma ismert, azonban fontos olyan módszert választani, ami hatékonyan elpusztítja a fertőzött sejteket. Ilyen eljárás a lézeres szemölcs eltávolítás is, amelyek neve ellenére korántsem számít drasztikus vagy fájdalmas eljárásnak.
Mi történik a szemölcs eltávolítás során?
Az előzetes konzultáció során megtörténik a szemölcsös elváltozások felmérése egyenként, hogy megfelelő összképet kapjunk a páciens állapotáról. A helyi érzéstelenítést követően a lézerfény az eltávolítani kívánt szemölcs sejtjeiben lévő nedvességet szó szerint elporlasztja. A beavatkozás során a páciens semmilyen fájdalmat nem érez. Az eljárás gyors és az égetésnek köszönhetően a környező sejtek steril körülmények között lezárulnak. A lézeres szemölcs eltávolítás nagy segítség abból a szempontból is, hogy ne alakuljanak ki újabb szemölcsök a kezelt területen.

A lézeres futószemölcs eltávolítás gyors, precíz és tartós megoldást nyújt szemölcsök ellen
Szemölcs eltávolítás utáni sebkezelés és gyógyulás
A beavatkozást követően, ha minden rendben van, a páciens azonnal távozhat. A szemölcs eltávolítás után visszamaradt seb méretétől függően körülbelül 4-6 hét alatt gyógyul be. Csípő, égő érzés esetén a kezelőorvos által javasolt vagy felírt fájdalomcsillapító alkalmazható. A szemölcsök kiújulásának megelőzése érdekében megadott idő elteltével kontrollvizsgálat lehet szükséges. Gyermekek és felnőttek számára is javasolt a lézeres szemölcseltávolító módszer, amely gyorsan és hatékonyan szünteti meg a kellemetlen kinövéseket, valamint jól gyógyuló és szép végeredményt biztosít. Szemölcseltávolítással nem csak a saját életminőségünk javítható, de megelőzhetjük, hogy akár egyetlen érintéssel is átadjuk a vírust szeretteinknek. A szemölcsöktől történő megszabadulás igazán egyszerű, bízza magát szakértő kezekre!